Jak správně pečovat o čalouněný nábytek  ?

Jak správně pečovat o čalouněný nábytek ?

Máme pro Vás pár rad, tipu, jak s právně pečovat o čalouněný nábytek. Při správné údržbě se Vám samozřejmě výrazně prodlouží životnost  čalounění u Vaší sedačky, pohovky, válendy, křesla  atd….

V prvé řadě si musíte zapamatovat, že k čistění čalouněného nábytku se nemohou v žádném případě používat chemikálie. Ty totiž mohou poškodit nejen barvu potahové látky, ale i jeho kvalitu. Nikdy tedy nesahejte po rozpouštědle, ředidle nebo čistidle na bázi petroleje a alkoholu.

 

Čalouněný nábytek s nesnímatelným potahem

  1.  Čalounění pravidelně a pečlivě zbavujte prachu, nejlépe luxováním. POZOR ! Při použití vysavače s vysokým výkonem může docházet k vytahování výplně skrz vrchní tkaninu. Doporučujeme snížit výkon vysavače nebo otevřít otvory pro přisávání falešného vzduchu. Při čištění je nejlepší používat měkkou houbu nebo šamponovací hubici, protože nikdy nesmí dojít k tomu, aby se látka promáčela.
  2.  Na lehké znečištění použijte čistou houbu navlhčenou v mýdlovém roztoku. Na větší nečistotu používejte čisticí prostředky určené na čalouněný nábytek, které můžete zakoupit např. v drogerii. Proveďte nejprve zkoušku stálosti barev na kousku skryté látky. Naneste malou část přípravku, který setřete bílým hadříkem. Jestliže látka změnila barvu či strukturu, tento přípravek nepoužívejte. Dále postupujte dle návodů výrobců, které jsou u čisticího přípravku. V případě většího znečištění nechte vyčistit odborně strojově.
  3.  Látkám škodí přímé sluneční světlo i vysoké teploty a to textilním vláknům i barvám. Proto neumísťujte sedačku blízko radiátoru (nejméně nad 30 cm od něj - Pod vlivem vyšší teploty může dojít k vysušení vlákna potahové látky. Ideální teplota je od 15 stupňů do přibližně 40 stupňů Celsia) nebo na přímé sluneční světlo.

 

Příklady odstranění skvrn, nečistot  s tím co máte ihned po ruce

 

Žvýkačka - Na žvýkačku je nejlepším a nejúčinnějším pomocníkem led. Díky němu žvýkačka ztuhne a vy ji pak poměrně snadno seškrábnete. Postupujte samozřejmě s velkou opatrnosti, aby  jste mechanicky nepoškodili látku.

Krev - Krev na čalouněném nábytku dokáže vyvolat paniku. Na  znečištěný kus od krve nejprve použijte čistou studenou vodu a jemný hadřík. Tímto způsobem e zbavíte největší nečistoty. Následně do čisté vody nalijte malé množství citronové šťávy. Doporučuje se přibližně 1 čajová lžička na 100 ml vody. Dále postupujte -  jemnými krouživými pohyby vyčistěte zašpiněné místo, ale pozor, látka se však nesmí v žádném případě promočit.

Víno – Pokud Vám víno nešťastnou náhodou neskočí v ústech, ale na sedačce , postupujte ideálně takto. Postižené místo nejprve a co nejrychleji vysušte papírovými ubrousky a následně posypte so nejdříve solí, která pohltí zbylou vlhkost. Nechte účinkovat cca hodinu a na skvrnu následně použijte minerálku. Mokré místo opět odsajte papírovou utěrkou.

Pokud se Vám takováto nehodna stane např.  u kávy, postup je zde stejný.

Odstranění pachu od domácích mazlíčků v první řadě platí, snažte se domácí zvířata udržovat co nejvíce v patřičné vzdálenosti od čalouněného nábytku.  Pokud se sedačka nasaje pachy domácích zvířat, pak pokropte pohovku hydrogenuhličitanem sodným (jedlá soda), nechte přes noc a ráno vysajte. Toto ošetření nepoškodí sedačku (látku) a přitom obnoví čerstvost tkaniny

 

Všechny tyto postupy Vám nemusí zaručit 100% účinek vyčištění ( záleží i na typu látku, kterou máte zrovna) ,ale zcela jistě co nejvíce eliminují  ušpinění a tyto postupy jsou velice šetrné k látce , respektive k jejímu poškození

×

Splátková kalkulačka ESSOX