Jak vybrat obývací stěnu ?

Přemýšlíte nad změnou vašeho obývacího pokoje? Zařizujete svůj první obývací pokoj?

Výběr se Vám pokusíme zjednodušit tímto článkem:

 

1) Velikost stěny, sestava VS obývací stěna

     Začněte tím, že změříte svůj obývací pokoj a rozmyslíte si, zda bude nábytek stát na krátké nebo dlouhé stěně. Oboje má své výhody i nevýhody. Umístěním na krátkou stěnu vám zbyde více prostoru a můžete rozdělit obývací pokoj na různé zóny: např. odpočinková, pracovní, či dětskou – herní.

     Obývací stěna -  koupíte ji jako komplet, u většiny již není možné dokoupit jiné prvky. Standardně bývá v ceně zahrnut televizní stolek, skříňky/vitríny a poličky. Vše ve stejném provedení, takže nemusíte přemýšlet, jestli se k sobě dané kousky hodí.

 

2)  Kam umístit obývací stěnu?

Obývací stěnu můžete umístit:

  • na krátkou stěnu místnosti
  • na dlouhou stěnu místnosti
  • do rohu místnosti (pro rohové obývací stěny)

3) Design

     Při výběru designu berte na vědomí styl celého obývacího pokoje a eventuálně kuchyně, pokud máte obě tyto místnosti propojené. Do moderního, minimalisticky řešeného bytu volte jednoduché a vzdušné modely, například oblíbený skandinávský styl, kde je hlavním prvkem dřevo a bílá barva. Rustikálnímu, venkovskému stylu bude slušet model z masivu s výrazným kováním, vhodný je například i nábytek ve stylu provence s typickými řezbářskými prvky.

     Do moderních prostor se hodí industriální styl nábytku, který spojuje dřevo s kovovými prvky, často v černé barvě. Vhodná je i kombinace s betonem, v tomto stylu lze například i vymalovat stěny obývacího pokoje nebo zvolit betonovou stěrku. Tento styl nábytku je dobré doplnit o osvětlení v podobě LED pásků. Podsvícení je příjemné intimní světlo, které navodí v obývacím pokoji útulnou atmosféru podobně jako svíčky.

     Obývací stěny v retro stylu zaplní nábytkem většinu prostoru celé jedné stěny (často sektorové). Typické jsou hlubší skříňky na dřevěných nožičkách.

4) Materiál 

  • Lamino je velice odolný a tvrdý materiál. Jeho slabinou je nízká odolnost vůči vlhkosti. Pokud se voda nebo vlhkost dostane do spár, lamino se zdeformuje. Jádro se skládá z lepené dřevotřísky, která je potažena papírem s libovolným dekorem, ten je pak zalitý pryskyřicí. Lamino se vyrábí v široké škále barev a dekorů. Určitě je zde důležité sledovat ABS hranu, která zamezí případnému poškození hrany desek a do určité míry zabrání i pronikání vlhkosti.

  • MDF (středně hustá vláknitá deska) je deska polepená PVC fólií libovolného dekoru. Na rozdíl od masivu a lamina jsou MDF desky vysoce odolné vůči vlhkosti. U MDF se dají, podobně jako u masivu, opracovávat i hrany do oblých tvarů.

  • Masiv neboli masivní dřevo je nadčasový, přírodní a ekologický materiál. Pokud je dřevo dobře zpracováno a pravidelně ošetřováno, vydrží dlouhá léta. Dřevo je měkké a snadno se poškodí, ale vrypy lze snadno obrousit nebo eventuálně zakytovat. Povrch masivního nábytku musí být dobře ošetřen mořením, voskováním, lakováním nebo olejem. Dřevo je zdravotně nezávadné.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX